Hakkımızda

Bizi Tanıyın

Duymak iletişimin en kuvvetli bağıdır.

Yılsay, işitme kaybı yaşayan bireylerin hayatları boyunca yaşadıkları sıkıntıların bilincinde olup, hayatı kalitelerini dünya ve çevresiyle en iyi durumda iletişim kurabilmeleri için bilimi, teknolojiyi ve insani değerleri ön planda tutarak kaliteli aynı zamanda güvenilir hizmet vermeyi prensip etmiş bir firmadır. Yılsay, dünyanın tartışmasız en iyi markalarıyla iş birliği yaparak, kendi uzman kadrosuyla profesyonel hizmet anlayışı ile işitme kaybı yaşayan tüm bireylere ve yakınlarına hizmet vermektedir.

Yaşam kalitenizi arttırmak için.

İşitme duyumuz, doğumunuzdan itibaren etrafımızı anlamada ve zihinsel gelişimimizde en önemli rol oynayan duyularımızdandır. Geçmişte işitme sorunları, hem geç teşhis ediliyor, hem de tedavi seçenekleri yetersiz kalıyordu. Geç tanı koyulan ve tedavi edilemeyen işitme kayıplarında, konuşma gelişimi de sekteye uğramaktadır. Bu nedenle, özellikle çocukların erken tanıyla, gerekli cihazları kullanarak yaşıtlarının seviyesine gelmesi için bilinçli olmak oldukça önemlidir. İşitme cihazı kullanımının doğru olması, kişinin işitme kalitesi ve gelişimi için oldukça önemlidir.

  • Uzman Kadro
  • Kaliteli Ürünler
  • Tam Donanımlı Klinik
  • Kulak Kalıbı
  • İşitme Cihazı Tamiri
  • İşitme Cihazı Temizliği
image
Kadromuz

Uzman ve Deneyimli
Ekibimiz

Müşteri Yorumları

Gerçek Müşterimizden Gerçek İnceleme

Sıkça Sorulan Sorular

Soru İşaretlerini Yok Ediyoruz

İşitme problemleriniz ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

İşitme Kaybı Nedir ?

İşitme kaybı, en genel şekliyle kişinin dışarıdan duyduğu sesleri işitme kabiliyetindeki azalış, sesleri güçlükle ve çaba harcayarak algılama, kulak çınlaması, vızıltı sesleri ve kimi ileri durumlarda işitmenin tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. İşitme kaybı çoğunlukla birdenbire yaşanmaz. Genellikle kademeli bir şekilde zamana yayılarak gelişir. Bu sebeple işitme kaybını erkenden fark edebilmek güçtür. Kişiler işitme kaybı sorununa sahip olduklarını genellikle yakın çevresindeki insanlar sayesinde fark ederler. Bunun yanında kimi kişilerde ise doğuştan işitme kaybı görülebilir. İşitme kaybının çeşitli türleri bulunmaktadır.

İşitme Kaybının Türleri Nelerdir ?

Bunlar ani işitme kaybı, iletim tipi işitme kaybı, gürültüye bağlı işitme kaybı ve sensörinöral işitme kaybı olarak sınıflandırılabilir. İşitme kaybı yaşayan kişiler genel olarak çevrelerinden duydukları şeyleri anlamakta zorlanırlar. Bu da işitme hassasiyetinin azaldığını gösterir. Ancak işitme kaybı birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Kişideki işitme kaybının tipi, hangi derecede işitme kaybı yaşadığı ve yaşanılan işitme kaybının hangi frekansları etkilediğine dikkatlice bakılarak kişiye farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Ani İşitme Kaybı Nedir ?

Ani işitme kaybı 3 gün veya 3 günden daha sürede ortaya çıkan ve kişiye yapılan işitme testindeki ses frekansına bakıldığında en az 30 desibel kayıp gözlenen bir işitme kaybı çeşididir. Ani işitme kaybı yaşayan kişilerin önceden işitmeyle ilgili herhangi bir problemleri yoktur. Belirtiler aniden ortaya çıkar ve genellikle tek taraflıdır.  Genellikle tek kulağı etkilediği bilinse de kimi durumlarda çift taraflı şekilde de ortaya çıkabilir. Ani işitme kaybının nedeninin ne olduğu konusu günümüzde hala bir muammadır. Zira bu sağlık sorununun ortaya çıkmasının altında yatabilecek birçok farklı faktör vardır.

İşitme Cihazının Türleri Nelerdir ?

Kulak arkası ve kulak içi işitme cihazları bulunur. İşitme kaybının türü ve derecesine göre model çeşitliliği bulunur.

İşitme cihazı uygulaması nasıl yapılır?

İşitme kayıplı bireylere öncelikle detaylı klinik anlamda testler yapılır ve kulak muayenesi sağlanır. Çıkan test sonucuna göre kaybına uygun cihazlar çıkartılıp tek tek denemesi sağlanır. Kişi hangi cihazdan memnun kalır ise ve uzmanımız hangi cihazı uygun görür ise o cihaza karar verilir, Kişiye uygun kulak izleri özel macunlarla alınıp cihaz siparişleri verilir.

Çınlama nedir?(Tinnitus)

Çınlama günümüzde çok yaygın olup maalesef ki net tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Kişiler işitme kaybından kaynaklı belli seslerde problemi olmasından dolayı kafa olarak içeri kapanma gösteririz bundan kaynaklı kişiler üzüntü, sıkıntı, strese bağlı kafa sesi dediğimiz çınlamayı duyabilir. Birde işitme kaybı olmasa dahi çınlama çeken kişiler mevcuttur buda tamamiyle sinirlerdeki yıpranmadan kaynaklı oluşmaktadır. Kişiler çınlamayı birçok seste duyabilmektedir örn: rüzgar sesi, su sesi, makina sesi örnek verilebilir bünyeye göre farklılık sağlıyabilmektedir birçok kişi bunu kafamda uğultu var olarak da tanımlamaktadır. Çınlama günümüzde yaygın olup işitme cihazların tinnitus terapi kısmı ile tedavi edilmektedir buradaki amaç gelen sesi şiddetine göre belirleyip beyaz bir ses ile baskılayıp yönünü şaşırtmak böylelikle en aza indirgeyip yok etmeyi planlamaktadır.

Çınlamayı baskılayıcı cihazlar var mıdır ?

Günümüzde müthiş şekilde teknoloji ilerlemektedir bunun yanında işitme cihazlarında da gelişmeler tez zamanlı olmaktadır. Bünyemizde bulunun dünya markası olan iki markamızda da çınlamayı baskılayacak, tedavi edebilecek cihazlar fazlasıyla mevcuttur.

İşitme cihazı temizliği nedir, nasıl yapılır?

İşitme cihazı uygulamasından sonra cihazlar günlük olarak kutusunda bulunan mendili ve fırçaları ile temizlenmelidir fakat bu devamlılıkta yetersiz gelmeye başlayacaktır bizler yılsay ailesi olarak oturup ne yapabiliriz diye düşündük ve yılsay bakım setlerini ortaya çıkardık. Bu bakım setinde haftada 1 defa olmak üzere özel antibakteriyel kalıp yıkama tabletleri ile kalıplarımızı yıkayarak dezenfekte ediyoruz daha sonrasında duru bir sudan geçirip pompa ile içerisindeki sıvıyı alıyoruz setimizin içerisinde bulunan nem alma tabletleri yaz aylarında çoğunluk olarak kullanılmaktadır cihaz kutusunun içerisinde bulunup cihazdaki tüm teri, nemi emmektedir böylelikle oksitlemeyi önlemekteyiz. Bakım setimiz hem cihazlarımızın ömrünü uzatıp hem de yedek parçalarımızın ömrünü uzatmaktadır.

İşitme cihazına sgk katkı payı nedir?

İşitme cihazlarında katkı payı yaşa göre değişmektedir sabit olup cihaz fiyatına göre farklılık sağlamaz. Emeklilerde şuan güncel olarak 1514 tl olup, çalışanlarda 1211,20 tl

İşitme cihazına sgk katkı payı nedir?

İşitme cihazı sgk tutarı yaşa göre farklılık sağlamaktadır ve cihaz ücretine göre değişiklik sağlamaz net tutardır.


Çocuklarda(pediatri) işitme kaybında nasıl bir yol izlenmelidir?

Bebeklerimiz doğduktan bir kaç gün içerisinde yenidoğan işitme taramasına konulur buralarda ilk etapta genellikle kulaklardaki sıvı ve kafatası kemiklerinin tam oturmamasından kaynaklı testten geçemez ise bir hafta 10 gün sonra tekrardan teste çağırılıp tekrar teste tabi tutulur eğer burda da kalır ise eğitim araştırma hastanesine yönlendirilir çocuğa burada detaylı bir abr testi yapılır eğer ki burada da geçemez ise ilk etapta 6 aylık bir cihaz kullanımı sağlanır fayda görüyor ise cihaz ile devam edilir fakat görmüyor ise kokler implanta gidilebilir. Bizler burada başlıca çocuğumuza uygun ebeveynlerimize yardımcı olabilecek cihaz seçiminden sonra 1 ay sonra kontrollere çağırıyoruz ve bunun devamında her 3 ayda bir detaylı kontroller ve bakımları sağlanır yılda 1 defa eğitim araştıma doktoruna yollanıp cihazlı ve cihazsız test uygulanması sağlanır kaybın durumu algı noktaları değerlendirilir. Gerekli ise güncel ayarlar çekilir.3 ayda bir düzenli olarak kulak kalıpları yenilenir ve ayda bir hortumlar değiştirilir. Çocuğun yaşına göre cihaz uygulanmasından sonra rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilir buradaki dil terapisti ve odyoluğumuz ile beraber çalışmalar yürütürüz ki eksik kalan bir nokta olmaması adına. Cihaz uygulandıktan sonra çocuklarımıza belli başlı ödevler veriyoruz örn: kitap okumak, bulmaca çözmek gibi algı noktalarını arttırabilmek adına.